K návrší Zlatého koně a jeho podzemí se váže několik starých lidových pověstí. Tou první, kterou zde uvedeme, je z hlediska historie jeskyní velice zajímavá pověst O pasáčkovi:
Jednoho dne pásl malý pasáček ovečky na vrcholu Zlatého koně, když v tom si všiml, že ze země stoupá sloupec kouře. Přišel blíž a zjistil, že kouř vychází z díry ve skále. Odvážně se protáhl dovnitř. Uviděl tam zarostlého vousatého muže, jak sedí na hromadě peněz. Pasáček dostal pár mincí, ale musel slíbit, že to, co tu viděl, nikde nepoví. Jenže hned, jak vylezl ven, utíkal dolů do vesnice a tajemství vyzradil. A tak se vesničané vedeni pasáčkem vydali na kopec hledat poklad. Otvor do podzemí však nenašli a pomysleli si, že si z nich pasáček dělá legraci. Peníze mu sebrali a ještě mu pořádně nařezali, aby na ně příště nic takového nezkoušel.
Objev středověké penězokazecké dílny ve svrchním patře jeskyní v roce 1950 prokázal možný pravdivý základ tohoto lidového vyprávění. Při dalším průzkumu svrchního patra byl skutečně nalezen tajný vstup do "Mincovny," který středověcí padělatelé zakrývali před zraky ostatních zploštělým okrouhlým kamenem. Jednou to ovšem možná zapomněli udělat...
Jiná pověst nám nabízí vysvětlení původu tajemného jména kopce Zlatý kůň:
Paní z blízkého hrádku byla velmi zlá a chamtivá. Jednou se rozhodla, že se zmocní velkého pokladu ukrytého ve zdejších skalách. Musela však nejprve přelstít strážného ducha, který bohatství vydá jen tomu, kdo má zlaté vlasy a železnou ruku. Proto si rytířka nechala v Praze zhotovit zlatou paruku a železnou rukavici a o několik dní později za jedné tmavé a bouřlivé noci vyjela na koni ke skalám. A skutečně, země se s velkým rachotem rozestoupila a paní i s koněm zmizela v podzemí. Avšak když se služebná se svým milým, velkým silákem, vydali svou paní hledat, nalezli ji v podzemí, jak zcela nehybně sedí na svém koni. Byla totiž i s ním proměněna ve zlato jako trest za svoji lakotu. Mladému páru však duch neublížil, ale obdaroval je, protože jejich láska v nich spojila zlaté vlasy dívky a železnou ruku muže. Na pamět zlaté sochy skryté v podzemí byl vrch pojmenován Zlatý kůň.
Jeskyně jsou v listopadu
otevřeny každý den
od jen pracovní dny, vstupenky jen on do line: 9:00, 11:00, 14:00.
Prodej vstupenek končí a poslední pohlídka začíná v line: 9:00, 11:00, 14:00
Více: Otevírací doba
Plné vstupné | 220,- Kč |
Senioři 65+ | 180,- Kč |
Studenti < 26* | 180,- Kč |
Dětské vstupné 3+ | 120,- Kč |
Foto a video | 0,- Kč |
* Studentská sleva jen po předložení platného dokladu
Více: Vstupné a příplatky
Více: Co je dobré vědět
Mobilní průvodce v psané i mluvené podobě (audio) v českém, anglickém a německém jazyce.
Více: Mobilní průvodce
O víkendech a svátcích během sezóny jezdí turistický autobus z nádraží v Berouně až na parkoviště u jeskyní.
Jízdní řád autobusu
Studentům od 15 let do 26 let je poskytována sleva jen po
předložení platného dokladu o studiu!
Platnost musí být na průkazu jednoznačně uvedena! Noste tento doklad s sebou i o prázdninách! Prokazování nároku studentské slevy
Se zvířaty je vstup do jeskyně přísně zakázán!
Více informací
U východu z jeskyně začíná Naučná stezka Zlatý kůň, která vás provede hned několika zajímavými místy v blízkém okolí.
V případě dotazů případně pro ohlašování větších skupin kontaktujte správu jeskyní na telefonním čísle 730 572 485.