Koněpruské jeskyně Zpřístupněné jeskyně v srdci Českého krasu ...
Neoficiální stránky o Koněpruských jeskyních a blízkých zajímavostech. Přejít na oficiální stránky
English

Naučná stezka Zlatý kůň

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle. Všem návštěvníkům lze vřele doporučit projít si alespoň část stezky.

Stezka jako taková je dlouhá necelé 3 kilometry (včetně návratu k parkovišti). Není však nutné ji absolvovat celou - je možné navštívit jen část trasy (například stezku opustit po 200 metrech na vrcholu Zlatého koně či po návštěvě Houbova lomu - viz. dále).

Kromě východu z jeskyní je možné na stezku nastoupit před budovou správy Koněpruských jeskyní. První panel naučné stezky totiž kromě východu z jeskyně naleznete i před správní budovou, další alternativní začátek stezky se nachází u parkoviště.

První úsek stezky vede na vrchol Zlatého koně, odkud je nádherný rozhled do širokého okolí. Ačkoliv je to pouhých 100 metrů od cesty, po které se návštěvníci vrací z jeskyně, přichází na vrchol jen malá část turistů (není to ani skoro vůbec do kopce, převýšení činí sotva pár metrů).

Z vrcholu Zlatého koně je to jen pár kroků a dostanete se na horní hranu tzv. Císařského lomu, který se od západu zařízl do masivu Zlatého koně. Dnes je tento lom součástí velkolomu Čertovy schody západ, na který je z tohoto místa pěkný výhled. V lomové stěně přímo pod tímto stanovištěm je odkryto jádro prvohorního zkamenělého útesu, nicméně geologických zajímavostí odkrývají lomy mnohem více. Zdejší světově proslulá lokalita by měla být v budoucnu zpřístupněna veřejnosti v rámci připravovaného geoparku.

Sběr zkamenělin v Houbově lomu

Z vrcholové části Zlatého koně pak vede naučná stezka do opuštěného Houbova lomu přímo pod jeskyněmi. Cesta je náročnější než doposud a pozor musíme dávat hlavně po dešti. V lomu je možné v suti sbírat zkaměněliny, které se zde v hojném množství vyskytují. Ze dna lomu je vidět i otvor, kterým byly v roce 1950 objeveny Koněpruské jeskyně.

Z Houbova lomu pokračuje naučná stezka východním směrem podél dalších opuštěných lomů na jižním úpatí Zlatého koně až ke stanovišti č. 7. Na tomto místě můžete stezku po cca 1 200 metrech od východu z jeskyní opustit a po dalších 300 metrech dojít k parkovišti

Lom na Kobyle

Pokud se rozhodnete v putování po naučné stezce pokračovat, dovede vás do jámového lomu na Kobyle. Těžba v tomto lomu skončila již v roce 1929 a můžeme zde pozorovat, jak se příroda vyrovnává s následky těžby vápence. Jámový lom má své zvláštní kouzlo, všichni vnímaví návštěvníci zde mohou využít klidu, poznání či jen potěšení z pohledu na krásnou přírodu.

Z lomu na Kobyle se odchází cca 60 metrů dlouhým tunelem v jeho severní stěně (můžete si vzít sebou baterku, ale dá se projít i bez světla). Po východu z tunelu se stezka stáčí opět na západ a dovede vás zpět k parkovišti u Koněpruských jeskyní.

Naučná stezka je vedena územím přírodních památek Zlatý kůň a Kobyla a je nutno dodržovat pravidla pro návštěvu takovýchto částí krajiny! Zejména je zakázáno vstupovat mimo vyznačené stezky, trhat rostliny, pohazovat odpadky atd. V okolí Zlatého koně a na Kobyle lze strávit pěkné odpoledne!

Již na na samém okraji Prahy začíná Český kras, krajina plná nejen malebných zákoutí a rozeklaných skal ale i jeskyní.
Přístupné pro veřejnost jsou Koněpruské jeskyně v západní části krasu, 20 km za Prahou.

Otevírací doba

Jeskyně jsou v květnu
otevřeny každý den
od 9:00 do 16:00.

Prodej vstupenek končí a poslední pohlídka začíná v 16:00

Více: Otevírací doba

Ceny vstupného

Plné vstupné220,- Kč
Senioři 65+180,- Kč
Studenti < 26*180,- Kč
Dětské vstupné 3+120,- Kč
Foto a video0,- Kč

* Studentská sleva jen po předložení platného dokladu

Více: Vstupné a příplatky

Mobilní průvodce

Mobilní průvodce v psané i mluvené podobě (audio) v českém, anglickém a německém jazyce.

Více: Mobilní průvodceAutobus k jeskyním

O víkendech a svátcích během sezóny jezdí turistický autobus z nádraží v Berouně až na parkoviště u jeskyní.
Jízdní řád autobusu

Sleva pro studenty

Studentům od 15 let do 26 let je poskytována sleva jen po předložení platného dokladu o studiu!

Platnost musí být na průkazu jednoznačně uvedena! Noste tento doklad s sebou i o prázdninách! Prokazování nároku studentské slevy

Zákaz vstupu se zvířaty

Se zvířaty je vstup do jeskyně přísně zakázán!
Více informací

Po návštěvě jeskyní

U východu z jeskyně začíná Naučná stezka Zlatý kůň, která vás provede hned několika zajímavými místy v blízkém okolí.

Zajímavá místa v okolí

Zajímavosti v blízkém okolí jeskyní - všechna tato místa spojuje nebo vede kolem naučná stezka Zlatý kůň
Zlatý kůň - vrchol
180 m od jeskyně,
180 m po naučné stezce
Rozhled do krajiny západní části Českého krasu
Vyhlídka na okraji lomu
180 m od jeskyně,
270 m po naučné stezce
Vyhlídka přímo na okraji Velkolomu Čertovy schody
400 m od jeskyně,
700 m po naučné stezce
Možnost sběru hojných zkamenělin z prvohorního korálového útesu
Houbův lom
500 m od jeskyně,
800 m po naučné stezce
Romantický opuštěný lom přímo pod jeskyněmi
Lom na Kobyle
1 400 m od jeskyně,
2 000 m po naučné stezce
Zarůstající opuštěný lom, z lomu se vychází štolou v jeho severní stěně
Neoficiální stránky o Koněpruských jeskyních a blízkém okolí. Informace jsou aktuální pro sezónu 2020. Čtěte pozorně informace o stránkách.
© Pavel Bokr, Jan Vyhnánek a Iva Vyhnánková a další autoři 2002 - 2024. Použití materiálů ze stránek je možné jen s písemným souhlasem autorů.
[CNW:Counter]
eXTReMe Tracker